Oğlumun ismini Bedirhan koydum. Etraftan iyi yapmadığımı söylüyorlar. Manası nedir? Bu ismi değiştirmem gerekir mi?

Tarih: 27 Aralık 2010

CEVAP:

Arapça Bedir ve Türkçe Han kelimelerinden oluşan Bedirhan ismi “dolunay gibi güzel olan hükümdar” manasına gelmektedir. (Bkz: Türk Dil Kurumu Kişi Adları Sözlüğü)

Peygamberimiz sadece anlamı dine aykırılık taşıyan isimlerin değiştirilmesini istemiş, diğer isimlere dokunmamıştır. Dolayısıyla anlamında dinimize herhangi bir aykırılık barındırmayan Bedirhan isminin çocuklara isim olarak konulmasında bir sakınca yoktur. Değiştirilmesi de gerekmez.