Hocam ben iki şey için birer ay oruç vaat ettim. Bunlardan birini vaat ettiğimde henüz ergenliğe girmemiştim. Dileğim de yerine gelmişti. Adağımı tutmam gerekiyor mu? İkincisi ise Anadolu Lisesi’ni kazanmak için adak adamıştım ama Meslek Lisesi’ni kazandım. Bu adağımı tutmalı mıyım?

Tarih: 26 Ocak 2011

CEVAP:

Diğer ibadetlerde olduğu gibi bir adağın geçerli olabilmesi için adakta bulunan kişinin Müslüman, akıllı ve ergenlik çağına girmiş olması gerekir. Dolayısıyla çocukların ve akli dengesi yerinde olmayanların adakları hükümsüzdür. Buna göre sizin de ergenlik çağından önce adadığınız şeyi yapmanız gerekmez.

İkincisinde ise: “Anadolu Lisesi’ni kazanırsam bir ay oruç tutacağım” şeklinde bir adak adamışsınız. Fakat Meslek Lisesi kazanmışsınız. Demek ki adağınız yerine gelmemiş. Dolayısıyla bunu da tutmanız gerekmez.