Kızıma Ennûr Kübra ismini koymak istiyorum. Dinen bir sakıncası var mıdır?

Tarih: 08 Şubat 2012

CEVAP:

Ennur kelimesinin başındaki “en”, Arapça’daki elif-lâm (ال)  takısıdır. Bu takı, Nur kelimesinin başına gelince kelimeyi en-Nur şeklinde okutur. Sözlükte ‘aydın ve ışıklı olmak’ manasındaki “nevr” kökünden türemiş olan Nûr ise ‘aydınlık, ışık’ anlamındadır.

Kübra da ‘daha büyük’, ‘çok büyük’ ve ‘en büyük’ manalarına gelmekte ve kız çocuklarına isim olarak konulmaktadır.

Buna göre kızınıza Ennur’un ön eki olmaksızın sadece Nur veya Kübranur şeklinde bitişik yahut da Kübra Nur şeklinde iki ayrı isim koymanız daha uygundur.

Nur ismiyle ilgili ayrıntı için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/nur-ismi-sadece-allaha-ait-bir-isimmi.html