Emlakçılık yapmak haram mıdır?

Tarih: 06 Ekim 2011

CEVAP:

Yalan söyleyip gerçek dışı beyanlarda bulunulmadığı taktirde emlakçılık yapılabilir. Burada zihinleri karıştıran şey, komisyonculuktur. Fiyat artışına sebep olmayan hizmetler, yardımlar, aracılıklar, pazarlama ve dağıtım işleri dinen yasak değildir. Üreticinin malını tüketiciye arz eden, satıcıya müşteri bulan ve bunun için de muayyen bir ücret veya yüzde alan hizmetler meşrûdur.

Alınacak olan komisyon için pazarlık yapmak mümkün olduğu gibi emlakçılar arasında oluşmuş örfe göre belirlemek de mümkündür.