Dul bir kadının çocuklarından veya eski kocasından habersiz nikah kıyması uygun mudur? Yakınlarından birinin bunu öğrenip onu cezalandırması ne kadar uygundur?

Tarih: 14 Ağustos 2009

CEVAP:

Dinimize göre nikâh ancak ve ancak bir denetim altında kıyılabilir. Bu denetimi sağlayacak olan ilk merci ise kadının velisidir. Veli, baba, dede, oğullar, erkek kardeşler amca vs. dir. Bunlar bulunmaz veya bulunur da görevini yapmazsa görev yetkili amire geçer.

Bunlar hayattayken kadın çocuklarından izin almak zorunda değildir. Hele hele eski kocasından hiç değildir. Velisi olan kişiler izin verdikten sonra kadın istediği kişi ile nikâhlanabilir. Bunun dışında hiç kimsenin onu cezalandırma hakkı ve yetkisi yoktur!