Daha önce bankadan alınıp ödenen kredinin sonradan “dosya masrafı” diye kesilen parayı tüketici hakem heyeti vasıtasıyla alıp harcamakta dinen bir sakınca var mıdır?

Tarih: 18 Ocak 2017

CEVAP:

Öncelikle faizli kredinin kendisi haramdır. Dolayısıyla bu vesile ile “dosya masrafı” veya “komisyon” adı altında alınan/verilen meblağlar da faiz kapsamındadır. Eğer tüketici hakem heyeti vasıtasıyla dosya masraflarını bankadan geri almak mümkünse alınır; ama ondan hiçbir şekilde istifade edilmeyip muhtaç durumda olanlar için harcanması tavsiye edilir.

Daha ayrıntılı bilgi için lütfen aşağıdaki linkleri de tıklayınız:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/bankalarin-yuzde-sifir-faizli-dedikleri-kredileri-almak-caiz-midir.html

www.fetva.net/yazili-fetvalar/banka-hesaplarinda-istenmeden-olusan-faizi-fakirlere-vermek.html