Kandil geceleri ile ilgili yazınızı okuduktan sonra kandil gecelerini kutlamıyorum ve çevremdeki insanlara da bunların bidat olduğunu söylüyorum. Ancak Diyanetimizde o kadar çok âlim var. Madem bunlar bidat, sonradan çıkma ve onlar da bunların bidat olduğunu biliyorlar. Neden Diyanet bunları hala kutluyor. Dayanakları nelerdir?

Tarih: 14 Ocak 2010

CEVAP:

Diyanet İşleri Başkanlığı devlete bağlı resmi bir kuruluştur. Bizim gibi hür ve serbest değillerdir; her istediklerini söyleyemezler. Onlar bu gibi konularda, kendilerine göre bir siyaset uyguluyorlar. Türk milleti içinde kök salmış ve artık tam bir gelenek halini almış bu gibi konularda onlardan aksi bir davranış beklemek pek de gerçekçi değildir.

Her konuda en büyük görev ise bilinçli Müslümanlara düşmektedir. Vatandaş bilinçlendikçe Diyanetin tavrı da değişir.

Kandil Geceleri hakkında sitemizde bulunan yazıyı okumak için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

www.suleymaniyevakfi.org/tarih-arastirmalari/kandil-geceleri.html