Diş fırçalamak orucu bozar mı, bozmaz mı?

Tarih: 25 Haziran 2017

CEVAP:

Oruçluyken gerek diş fırçasıyla ve gerekse misvakla dişler fırçalanabilir. Ağzı çalkalamak ve yıkamak tıpkı eli yıkamak gibidir. Çünkü oruç konusunda ağız, vücudun dış organlarından sayılmıştır. Bu esnada diş macunu da kullanılabilir. Macunun tadının boğazına gitmesi bir kokunun burna gitmesi gibidir. Yani orucu bozmaz.

KAYNAK: Yahya Şenol, Ramazan ve Oruç, 3. Baskı, Süleymaniye Vakfı Yayınları, İstanbul, 2017, s. 98-99.