Vesveseden bir türlü kurtulamıyorum. Dini bir konu hakkında düşünsem ve yanlış bir karar versem “işte dinden çıkıyorum” gibi düşüncelere kapılıyorum ve kendimi her şeyden uzaklaştırıp bir köşede dini yaşamak gibi bir hayalin içinde buluyorum. Ne yapmalıyım?

Tarih: 02 Aralık 2011

CEVAP:

Öncelikle bunun size şeytan tarafından yapıldığını bilmelisiniz. Kur’ân-ı Kerim’de şöyle buyrulmaktadır:

“Gerçek şu ki, sizi yarattık, sonra biçim verdik. Sonra meleklere “Âdem’e secde edin” dedik. Hemen secdeye kapandılar ama İblis öyle yapmadı. O, secde edenlerden olmadı.

Allah dedi ki: “Sana emrettiğimde secde etmeni engelleyen neydi?” Dedi ki: “Ben ondan üstünüm; beni ateşten yarattın, onu da balçıktan yarattın.”

Allah dedi ki: “Yıkıl oradan; orada büyüklük taslamaya hakkın yoktur. Çekil; sen alçağın tekisin.”

“Öyleyse dirilecekleri gününe kadar beni beklet.” Dedi.

Allah dedi ki: “Sen bekletilenlerdensin.”

Şeytan “Madem beni azdırdın, ben de senin doğru yolunun üstüne, onlar için oturacağıma yemin ederim. Sonra önlerinden, arkalarından, sağlarından ve sollarından sokulacağım. Göreceksin, onların çoğu sana teşekkür etmeyecektir” dedi.” (Araf, 7/12-17)

Şeytan, sadece doğru yolda olana vesvese verdiği için onun vesvesesi, yaptığınız işin doğruluğunu da gösterir. Böyle bir durumda ne yapılması gerektiğini şu âyetlerden öğreniyoruz:

“Şeytandan sana ilişkileri bozacak bir vesvese gelirse hemen Allah’a sığın. Çünkü o işitir, bilir.  Allah’tan çekinenler, Şeytan vesvesesinden etkilenince bilgilerini harekete geçirir, hemen gerçeği görürler.” (Araf, 7/200-201)

Yukarıdaki ayetlerden de anlaşılacağı gibi şeytan vesvese verecek; ama kendinizi vesveseye kaptırmayacaksınız. Kendisini vesveseye kaptıran insan, ibadetlerinde yanılır, çeşitli hatalara düşer ve ibadetlerden haz almaz. Vesvese, insanı yanlış ve batıl yollara saptırabilir. Hatta vesvese neticesinde insan akli dengesini bile kaybedebilir. Bu açıdan rahat olun, kendinize zarar vermeyin. Bundan kurtulmak için sık sık Euzu çekerek Allah’a sığının, İhlas, Felak ve Nâs surelerini anlamları ile birlikte okuyun.