Peygamberimizin Berre/Berra ismini değiştirdiğini okuduk. Peki, çocuklara Berru ismi konulabilir mi?

Tarih: 22 Mayıs 2010

CEVAP:

Bu kelimenin Arap dilindeki aslı “berr” dir. Bu, aynı zamanda el-Berr şeklinde Allah Teâlâ’nın isimlerindendir. Arapçada kelimeler cümle içindeki görevine göre üstün, esre veya ötre ile harekelenir. Berr kelimesinin harekesi üstün olursa Berre-Berra, esre olursa Berri, ötre olursa Berru okunur. Harekeleri değişmesine rağmen, her üç durumda da anlam aynıdır, değişmez. Dolayısıyla Berre/Berra için söylenenler Berri veya Berru için de geçerlidir.

Bere/Berra ismi ile ilgili cevabımız için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/berre-berra-gibi-isimleri-koymak-uygun-mudur.html