Kızıma Mâverâ ismini koymamda bir mahzur olup olmadığını öğrenmek istiyorum. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Tarih: 20 Temmuz 2010

CEVAP:

Mâverâ, Arapça “şey” manasına gelen ile “arka” manasına gelen verâ kelimelerinin birleşmesinden oluşmuştur. “Bir şeyin ötesinde, arkasında, gerisinde bulunan yer, zaman” vb., “öte”, “görülen alemin ötesi” manalarına gelmektedir.  ((İlhan Ayverdi, Misalli Büyük Türkçe Sözlük, Kubbealtı Neşriyat.))

Bu kelimenin çocuklara isim olarak konulması yasak olmamakla birlikte daha anlamlı isimler koymanızı tavsiye ederiz.