Cenazelerin yıkanması, namazlarının kılınması, mezara konulması nereden geldi bizlere? Bu uygulamaların örneğini nerden aldık? Dünyanın yaradılışından bugüne kadar var mıydı? Hangi peygamberden öğrenildi?

Tarih: 07 Ağustos 2009

CEVAP:

Maide suresinin 31. ayetinde Âdem’in iki oğlundan Kabil’in, öldürdüğü kardeşi Habil’in cesedini gömmesi için Allah’ın ona bir karga gönderdiği şöyle anlatılmaktadır:

İçinden bir dürtü onu, kardeşini öldürmeye itti ve öldürdü. Böylece kaybedenlere karıştı gitti.

Derken Allah, kardeşinin cesedini nasıl gömeceğini göstermesi için, yeri eşeleyen bir karga gönderdi. “Yazık bana, ne kadar da aciz kaldım?! Şu karga kadar olup kardeşimin cesedini gömemedim?” dedi. Sonra ettiğine pişman oldu.” (Maide, 5/30-31)

Görüldüğü gibi ilk insanlardan beri cenazelerin gömüldüğü net bir şekilde anlaşılmaktadır. Bunun dışında cenazenin yıkanması, üzerine namaz kılınması gibi hususların da ilk nebilerden -özellikle de- Nuh aleyhisselamdan beri var olduğu söylenebilir. Zira Allah Teâlâ şöyle buyurmaktadır:

“Allah, Nuh’a buyurduğunu sizin için bu dinin şeriatı yapmıştır. Sana vahyettiğimiz, İbrahim’e, Musa’ya ve İsa’ya emrettiğimiz şudur: Dini ayakta tutun, o konuda ayrılığa düşmeyin…” (Şûrâ, 42/13)

Nebimizin sünnetinde de cenazeler yıkanır, kefenlenir, namazı kılınır ve gömülür. Yukarıdaki ayete göre onun bu sünneti ta ilk nebiye dayanmaktadır.