Ticaretle uğraşıyorum. Vadeli mal alım satım yapıyorum. Bir arkadaşım yine ticaretle kazancını sağlıyor, onun sektörü farklı benim sektörüm farklı. Benim sektörümde uzun vadede mal alabiliyorum, o ise alamıyor. Nakitte sıkışmıştı, bana geldi, nakit ihtiyacının olduğunu söyledi. Benim de nakdim olmadığından ona “eğer istersen sana vadeli mal alalım, ben çekini ciro eder, aldığımız malı nakite satarız, biraz kaybın olur, o şekilde nakit ihtiyacını karşılarız” dedim. Kabul etti ve 2 veya 3 sefer aynı şeyi yaptık, hiç bir kâr almadım. Daha sonraları sıklaştı. Ben de her attığım kaşeden dolayı riske girdiğim için içinden kâr almaya başladım. Acaba bu tefecilik mi oluyor?

Tarih: 20 Mart 2010

CEVAP:

Arkadaşınızın çeklerini ciro etmekle ona kefil oluyorsunuz. Fıkıh âlimlerinin tamamı bundan dolayı bir gelir elde edilemeyeceği konusunda görüş birliği içindedirler. Bahsettiğiniz malı siz alır, arkadaşınıza satarsanız ondan kâr elde edebilirsiniz.