Caminin sağ tarafında namaz kılmak daha mı faziletlidir? Bu konuda ayet veya hadis var mı?

Tarih: 05 Aralık 2012

CEVAP:

Caminin kıbleye göre sağ tarafında namaz kılmanın faziletli olduğuna dair herhangi bir ayet ve sahih hadis bulunmamaktadır.

Cemaatle namazla kılarken sağ ve sol ayırt etmeden önce ön safları doldurmak, safları da düzgün ve sık tutmak gerekir. Bu konuda nakledilen hadislerden bir kısmı şöyledir:

Enes radıyallahu anh anlatıyor: Resulullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

“Saflarınızı düzgün tutun, zira safların düzeltilmesi namazın kemalini (sağlayan şartlar)dandır.” (Buharî, Ezân 132, 72, 74, 76; Müslim, Salât 124, (433, 434); Ebû Dâvûd, Salât 94; Nesâî, İmâmet 27, 28, 30.)

Abdullah İbn Ömer radıyallahu anhumâ anlatıyor: Resulullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

“Safları düz tutun, omuzları bir hizaya getirin, aradaki boşlukları kapatın, (safları düzeltmeye çalışan) kardeşlerinizin ellerine karşı nezaketli olun. Arada şeytan gedikleri bırakmayın. Kim safa kavuşursa Allah ona kavuşur. Kim de saftan koparsa Allah da ondan kopar.” (Ebû Dâvûd, Salât 94; Nesâî, İmâmet 31).

Câbir b. Semüre radıyallahu anh anlatıyor: Resulullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

“Meleklerin Rabbleri indinde saf tutmaları gibi siz de saf tutmaz mısınız?” Biz: “Melekler nasıl saf tutarlar?” dedik.

Onlar dedi, ön safları tamamlarlar ve safta muntazam dururlar.” (Müslim, Salât 119, (430); Ebû Dâvûd, Salât 94)

Namazda saf düzeni ile alakalı bir cevabımız için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/saflar-dolmadigi-halde-muezzin-mahfilinde-namaz-kilmak-dogru-mudur.html