Bir ilköğretim okulunda öğretmenlik yapmaktayım. Öğrenim ve çalışma hayatımda sürekli başörtümü çıkardım. Meslekte 10. yılım. 31 yaşındayım. Son iki yıldır da bu konuda çelişkiye düştüm. Okul kapısında başımı örtüp açmak nefsime ağır geldi. Bir süre şapka taktım. Bu da beni örtüden uzaklaştırdı. Okul dönemi boyunca şapkalı olunca başörtüsü bana farklı gelmeye başladı. Son iki yıldır örtsem de bocalama içine girdim. Ve artık başımı açarak hayatıma devam etmeyi düşünüyorum. Böyle çok ikilemde kaldım. Ama açmak da beni üzüyor. Her türlü mutsuzum. Kafam çok karışık. Durumu sizinle paylaşmak istedim. Yardımcı olursanız sevinirim.

Tarih: 31 Ocak 2012

CEVAP:

Siz, başörtüsünü sevdiğiniz için değil, Allah emrettiği için örtüyorsunuz. Allah’ın emrine uymanın ise bir bedeli vardır. Böylece o şeyi Allah için mi yoksa başka maksatla mı yaptığınız ortaya çıkar. Siz o bedeli ödeyin ve direnin.

Zorunlu hallerde peruk takmanızı tavsiye ederim. Allah Teala şöyle buyurur:

“Mallarınız ve çocuklarınız sizin için imtihandır. Allah katında ise büyük bir karşılık vardır. Gücünüz yettiği kadar Allah’tan çekinin; dinleyin ve itaat edin. Kendinize iyilik yapmış olmak için de hayra harcamada bulunun. Kim kendini cimrilikten korursa istediğine kavuşacak kimselerden olur.” (Teğabun, 64/15-16)

Unutmayın ki Şeytan, doğru yolda olur ve sadece o yolda olanlarla uğraşır. Sakın kendinizi onun vesvesesine kaptırmayın. Allah yardımcınız olsun.