Akrabalarımız veya samimi olduğumuz komşularımız düğün yapıyor. Düğün salonunda kadın-erkek karışık, çalgılı, müzikli bir ortam olduğu için davete katılıp katılmama konusunda tereddütteyiz. Fakat onları da kırmak istemiyoruz. Gitmemiz İslami açıdan doğru mu olur, yanlış mı olur bunu öğrenmek istiyoruz.

Tarih: 14 Eylül 2012

CEVAP:

Eğer düğünde dinimizin onaylamadığı, izin vermediği durumlar yaşanıyorsa orada bulunmamanız gerekir. Dinen birbirlerine yabancı sayılan kadın ve erkeklerin üstelik uygunsuz kıyafetlerle bir arada oynamaları, içki, bira gibi haram şeylerin davetlilere ikram ediliyor olması sakıncalı durumların başında gelmektedir. Eğer böyle bir durum yoksa o düğüne iştirak etmeli ve akrabalık, komşuluk vazifenizi yerine getirmelisiniz.

Fakat çalgılı, kadın-erkek karışık oyunlu düğün yapan akrabadan, komşulardan kopmamak için düğün salonuna gidebilir, henüz oyunlar başlamadan çiftleri ve ailelerini tebrik eder, varsa hediyenizi takdim eder, oyunlar başladığında da salondan çıkarsınız. Bu da bir seçenektir.