Ben ticaretle uğraşıyorum. Birçok müşterim vadesinde borcunu ödemiyor. Bu durumda ne yapmalı, vade farkı veya gecikme cezası nasıl olmalıdır? Ödeme günündeki malın fiyatı mı esas alınmalıdır?

Tarih: 24 Nisan 2013

CEVAP:

Malın satışında hangi fiyattan anlaşılmışsa onun ödenmesi gerekir. Alacağın geciktirilmesinden dolayı eğer bir enflasyon farkı olmuşsa o da borçludan talep edilebilir. Zira borçlanmalarda esas kaide, alacaklının da borçlunun da zarara uğramamasıdır.

Daha geniş bilgi için lütfen aşağıdaki linkleri tıklayınız:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/esnaf-acik-hesapla-is-yaparken-nelere-dikkat-etmeli.html

www.suleymaniyevakfi.org/arastirmalar/islam-fikhi-acisindan-borclanmalarda-enflasyon-farki.html