Geçenlerde katıldığınız bir TV programında, geçmişte bazı yanlış fıkhi hükümlerin kasıtlı olarak ve ulemaya isnat edilerek fıkıh kitaplarına sokulduğunu söylediniz. Benim sormak istediğim şu: İlmi yetmeyen insanlar, mesela ben, bu gibi durumlardan nasıl korunacak/korunacağız? Biz kime güvenip de hangi kitapları okuyacağız?

Tarih: 05 Ekim 2009

CEVAP:

Sorgulamacı olmanız ve dine ait hükümlerin Kur’an’dan ve sünnetten delillerini mutlaka sormalısınız. Siz kimin ne dediğine değil; neyi nasıl söylediğine bakmakla mükellefsiniz.  Hakkında kesin hüküm bulunmayan bir mesele hakkında önce “caizdir, olabilir, yapılabilir” diyenlerin delillerine bakın. Ardından “caiz değildir, olamaz, yapılamaz” diyenlerin delillerine… Hangisinin delilleri size göre daha kuvvetli ise ona göre hareket edersiniz. Bunu yapmadan işinize geleni seçerseniz mes’ul olursunuz.

Bu konu ile ilgili olarak 29 Eylül 2009 Salı günü düzenlediğimiz “Mezheplerin Oluşumu” başlıklı Kur’an Sohbetini mutlaka izlemenizi tavsiye ederiz. Aşağıdaki linklerden ilgili sohbeti ve akabinde konu ile ilgili olarak sorulan soruları ve cevaplarını izleyebilirsiniz:

www.kurandersi.com/konulu-kuran-sohbetleri/2009/mezheplerin-olusumu-1.html

www.kurandersi.com/konulu-kuran-sohbetleri/2009/mezheplerin-olusumu-2.html