Sahih sayılan hadis kitaplarında Resûlullâh'ın vefatından önce eşinin kollarında Cenabı Allah’tan Refik-i Âlâ’yı talep ettiği yazıyor. Biz de dualarımızda Refik-i Âlâ’yı talep edebilir miyiz?

Tarih: 01 Haziran 2011

CEVAP:

Konuyla ilgili hadislere göre Resûlullâh sallallâhu aleyhi ve sellem, vefatı esnasında “Allahım, beni er-Refîku’l-A’lâ zümresine kat!” (اَللَّهُمَّ … وَأَلْحِقْنِي بِالّرَفِيقِ الْأَعْلى) şeklinde dua etmiştir (Buhari, Merdâ, 19, Fedâilu’s-Sahâbe, 5, Megâzî, 83, 84; Müslim, Selâm, 46 (2191).

O zümreye dâhil olabilmek için bizlerin de aynı şekilde dua etmemizde herhangi bir sakınca yoktur.