Ben yakın zamanlarda bir mankenlik teklifi aldım. Gitmeyi çok istiyorum ancak aile içinde tartışmalar çıkıyor; günah mı değil mi diye. Ben eğer gidersem oradan kazandığım para helal midir?

Tarih: 29 Aralık 2009

CEVAP:

Bir Müslüman erkek veya bayan sadece Allah’ın helal kıldığı şekilde para kazanmak zorundadır. Buna göre bir Müslüman kumar oynayarak ve oynatarak, içki, domuz vs. satarak para kazanamayacağı gibi başkaları için açması yasak olan avret bölgelerini açarak da para kazanamaz! Bu, haramdır.

Bu yüzden size gelen teklifi ve ailenizin endişelerini helal-haram açısından düşünerek karar vermelisiniz. Helal yollardan kazanma fırsatı varken Allah’ın yasakladığı yollardan para kazanmayı asla düşünmeyin. Ama avret bölgelerinizi açmadan ve açanlarla birlikte olmadan çalışabileceğiniz bir işi yapabilirsiniz.