Bir soruya verdiğiniz cevapta "Evlenmek maksadıyla birbirini seven 2 kişinin konuşmasında sakınca yoktur. Baş başa kalmamaları ve el ele tutuşmamaları önemlidir." demişsiniz. Biz 8 senedir konuşuyoruz ve 6-7 seneden beri evlenmek maksadımız zaten var. Peki, bizim durumumuz ne olacak?

Tarih: 31 Mayıs 2012

CEVAP:

8 senedir konuşuyor olmak “evlilik maksadı ile birbirine tanıma” tarifine girmez. Evlilik niyetinde olduğunuz bir kişi ile birbirinizi tanıyacak miktarda zaman geçirdikten sonra -duruma göre- ya hemen evlilik hazırlıklarına başlar ya da bu birlikteliğe son verirsiniz. Çünkü bu birliktelik artık flörte dönmüş olur ki -sizin durumunuz budur- İslam dininde flört etmek haramdır.

www.fetva.net/yazili-fetvalar/flort-zina-midir.html

Bu yüzden ulema, kişilerin birbirini tanıma süresinin birkaç ayla sınırlandırılması gerektiğini söylemişlerdir. Bu iki durumu birbirine karıştırmamak gerekir.

Bu durumda olan gençlerin nasıl davranmaları gerektiği ile alakalı geniş bilgi için lütfen aşağıdaki linklerde bulunan soru-cevapları da tıklayın:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/birbirimizi-seviyoruz-bundan-sonra-ne-yapmamiz-gerekiyor.html

www.fetva.net/yazili-fetvalar/gunah-islememek-icin-nikah-kiymak-istiyoruz-olur-mu.html

www.fetva.net/yazili-fetvalar/kiz-arkadasla-yakinlasmalar-zina-kapsamina-girer-mi.html

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/kredi-cekmezsek-evlenemiyoruz-bile-peki-ne-yapacagiz.html