Dini nikâhta şahitler ile birlikte gelinin ve marufa uygunluk için velisinin aynı ortamda bulunması velinin ve kızın rızalarının sorulmasında bir sakınca var mı? İllâ kız veliye vekâlet verip nikâhta bulunmayacak diye bir şey var mı? Bu tarz bir nikâh hangi mezhebe göre olur?

Tarih: 14 Ağustos 2009

CEVAP:

Nikâhta bizzat kızın olmaması, gelenekten kaynaklanmaktadır. Birçok yerde kızlar, nikâh akdinin tarafı olmaktan hoşlanmazlar. Bazen kızın, evliliğe onay verip vermediğini öğrenmek bile zor olabilir. Resûlullâh sallallâhu aleyhi ve sellemin konu ile ilgili sözleri şöyledir:

“Dul kadın, kendisi ile ilgili olarak velisinden daha çok hakka sahiptir. Bakirenin onayı alınır. Dendi ki, “Ey Allah’ın Elçisi, bakire konuşmaktan utanır.” Dedi ki, “Onun susması, onay vermesi demektir.” (Müslim, Nikâh, 66, 67, 68; Ebû Dâvûd, Nikâh, 26; İbn Mâce, Nikâh, 11; Nesâî, Nikâh, 33, 34.)

“Dul, kendi ile ilgili açık konuşur. Bakirenin susması, onay vermesi demektir.” (İbn Mâce, Nikâh, 1872.)