Babamın bankaya faiz borcu var. Benim de bankada param var, faizde. Faiz vermek de almak da haram olduğu için bu parayı kullanmıyorum. Bankadaki paramın faiziyle babamın faiz borcunu kapatsam günah olur mu?

Tarih: 26 Haziran 2012

CEVAP:

Bankaya paranın faize verilmesi de bankadan faizli kredi alınması da haramdır. Dolayısıyla bankadaki faize bırakılmış paranın bir an önce oradan çekilip tahakkuk etmiş olan faizin de bir karşılık beklemeksizin, fakirlere, felakete uğramışlara harcama suretiyle elden çıkarılması gerekir.

Faiz parasını alıp yemekle, onunla daha önceden doğan bir borcu kapatmak arasında fark yoktur. Fakat bahsedilen şekilde bir durum söz konusu ise mevcut mahzurlu durumdan bir an önce kurtulmak için, öncelikle faizli borcun kapatılması gerekir. Bunun için bankadaki paranın sadece faizini değil tümünü çekip faizli borcu kapatmak, daha sonra da borcun kapatılması için ödenen faize tekabül eden miktarı, uygun yerlere harcamak suretiyle sorumluluğundan kurtulmak gerekir.

Doç. Dr. Servet Bayındır

Faiz parasının ne yapılması gerektiğine dair aşağıdaki linklerde bulunan cevapları okumanızı tavsiye ederiz:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/banka-hesaplarinda-istenmeden-olusan-faizi-fakirlere-vermek.html

www.fetva.net/yazili-fetvalar/faiz-parasini-fakirlere-verirken-bunun-faiz-oldugunu-soylemeli-miyiz.html