Kapalı bir bayanım, yeni kapandım. Eşimle birlikte tatile gideceğiz. Kimsenin olmadığı ıssız bir alanda, sadece eşim ve benim bulunacağım bir deniz kenarı ortamında başımın açık olması ve mayo giymem sakıncalı mıdır? Yalnız ikimizin bulunduğu bu ortamda o şekilde denize girebilir miyim? Annem “Allah zaten görüyor, melekler de görür, olmaz öyle şey.” dedi. Kafam karıştığı için yardım almak istiyorum sizlerden.

Tarih: 12 Haziran 2012

CEVAP:

Eşinizden başka kimseye görünmemeyi başarabilirseniz mayo ile denize girmenizde bir sakınca olmaz. Ama bu, kolay bir iş olmayacağı için oldukça dikkatli olmanız gerekir.

www.fetva.net/yazili-fetvalar/musluman-hanimlar-denize-girebilirler-mi.html

Şunu bilmeniz gerekir ki Allah’ın göremeyeceği hiçbir yer yoktur! Ama bu durum, kadının her zaman tesettürlü olmasını gerektirmez. Kadın, kendisine dinen yabancı olan erkeklerin yanında örtülü olmak zorundadır. Bunun dışında babasının, çocuklarının, erkek kardeşlerinin, kayınpederinin yanında başı, kolları ve dizden aşağı bacakları açık bir şekilde bulunabilir. Kocasının yanında ise her yeri açık bulunabilir. Hâlbuki Allah Teala orada da onları görmektedir!