Bir kadın bakkal dükkânı çalıştırabilir mi? Çalıştırırsa nasıl çalıştırmalıdır? Çalıştıramazsa neden çalıştıramaz?

Tarih: 18 Ağustos 2009

CEVAP:

Evlendiği andan itibaren kadının tüm masrafları kocasına aittir. Buna mukabil kadının da kocasına karşı yerine getirmesi gereken bir takım sorumlulukları vardır. Kadın bunları yapmakla mükelleftir. Eğer bir kadın üzerine düşen görevleri yerine getirir ve kocasının da izniyle çalışmak isterse çalışabilir.

Kadının çalışmasının bir takım şartları vardır: Öncelikle, yapacağı iş dinimizce meşru bir iş olmalı, çalıştığı ortam bir Müslüman kadına uygun bir yer olmalıdır.

Buna göre bir kadının bakkal dükkânı işletmesinde dinen bir sakınca yoktur. Tesettürüne riayet edip ticari-ahlaki kurallara aykırı davranmadığı müddetçe bunun kendisine bir vebali olmaz.