Ramazan ayında vereceğimiz fitre bedelini 3 veya 4 fakire taksim edebilir miyiz?

Tarih: 03 Eylül 2010

CEVAP:

Allah Teâlâ şöyle buyurur:

“Sayılı günlerde… Sizden kim hasta veya yolculukta olursa, o günler sayısınca diğer günlerde oruç tutsun. Onu tutabilenlere bir yoksulu doyuracak fidye de gerekir. Kim bir hayrı içten gelerek yaparsa onun için daha hayırlı olur. Oruç tutmanız sizin için daha iyidir. Bir bilseydiniz!” (Bakara, 2/184)

Burada emredilen bir yoksulu doyurmaktır. Birkaç kişiye pay ettiğiniz zaman hiçbirini doyurmuş olmayacağınızdan emredildiği şekilde, yalnız bir kişiye vermeniz gerekir.