Bir erkek kendisinden yaşça büyük bir kadınla evlenebilir mi?

Tarih: 18 Haziran 2010

CEVAP:

Evlenecek çiftlerin arasında yaş farkı olmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Erkek büyük olabileceği gibi kadın da büyük olabilir. Nitekim Resûlullâh sallalâahu aleyhi ve sellem, Hatice validemizle evlendiğinde kendisi 25, Hatice validemiz 40 yaşındaydı. Görüldüğü gibi aralarında tam 15 yaş fark vardı. Üstelik bu, Nebîmizin ilk evliliği idi. Hatice validemiz ise daha önce iki kez evlenmiş ve iki çocuk sahibi olmuş bir hanımdı.

Daha geniş bilgi için lütfen aşağıdaki linkleri tıklayın:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/25-yasinda-bir-erkekle-45-yasinda-dul-bir-bayan-evlenebilirler-mi.html

www.fetva.net/yazili-fetvalar/hatice-validemizin-peygamberimizle-evlenmeden-once-cocugu-var-miydi.html