Bir kadın, kendi çocuğu ile birlikte akrabasının kız çocuğunu da emziriyor. Bu çocuklar büyüdükleri zaman kadını emen kızın erkek kardeşi, ablasını emziren kadının kızıyla evlenmek istiyor. Nikâh düşer mi hocam?

Tarih: 25 Aralık 2009

CEVAP:

Kadından emen kız, o kadının süt çocuğu olur. Dolayısıyla onun erkek çocukları ile evlenemez, haramdır. Fakat emen kızın diğer kardeşleri ile emziren kadının hiçbir ilgisi yoktur. Dolayısıyla emen kızın erkek kardeşi, emziren kadının kızı ile evlenebilir.

Evlilikte süt akrabalığı konusunda geniş bilgi için aşağıdaki linklerde yer alan dersimizi izlemenizi tavsiye ederiz:

www.kurandersi.com/konulu-kuran-sohbetleri/2009/sut-akrabaligi-1.html

www.kurandersi.com/konulu-kuran-sohbetleri/2009/sut-akrabaligi-2.html