Ben evliyim, iki çocuğum var. Eşim hasta… Ciddi bir hastalığı var. Bu esnada baldızım eve gelip gidiyordu ve ben ona âşık oldum. Birbirimizi seviyoruz. Evlenebilir miyiz? Eşim de duruyor.

Tarih: 18 Aralık 2010

CEVAP:

Dinimize göre eşinizi boşamadan baldızınızla evlenmeniz haramdır. (Bkz: Nisa, 4/23) Fakat hasta olan eşinizi bu durumda terk etmeniz de olmaz. Evet, o hasta olduğu ve sizin hizmetlerinizi yerine getiremediği için mağdur olabilirsiniz. Bu yüzden başka bir eş alma hakkınız da var. Fakat onu boşayıp baldızınızı alarak hasta olan eşinizi tamamen yıkıma uğratacağınızı da unutmayın. Siz onu Allah’ın bir emaneti olarak aldınız. İyi günde olduğu kadar kötü günde de beraber olmak üzere sözleştiniz. Sabredin ve eşinizi tedavi ettirin.

Bundan böyle baldızınızdan da mümkün mertebe uzak durun ki şeytan ayağınızı kaydırmasın.