Dinimize göre erkeğin karısına emir verme yetkisi var mıdır? Mesela ibadet konusunda emir verebilir mi? Ya da herhangi bir konuda?

Tarih: 10 Aralık 2009

CEVAP:

İbadetlerde niyet esas olduğu için kimseye zorla ibadet yaptırılamaz.  Bir erkek karısına, ibadetlerini aksatmaması yönünde telkin ve tavsiyelerde bulunmalıdır. Bu, sevabı çok olan bir davranış çeşididir.

Bu konuda sitemizde bulunan benzer bir cevabı okumak için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/esime-ve-cocuklarima-dini-yasamalari-icin-baski-yapabilir-miyim.html

 İbadet dışında kalan konularda ise erkeğin ev reisi olmasından kaynaklanan bir takım kurallar koyma yetkisi vardır. Mesela evine girmesini istemediği kişileri karısına söyleyip onları eve almamasını veya karısının bazı yerlere gitmemesini emredebilir.

Evlilikte karı koca hakları ve görevleri konusunda açıklamalı bilgi için aşağıdaki linkte bulunan yazıyı okumanızı tavsiye ederiz:

www.suleymaniyevakfi.org/arastirmalar/gunumuzde-kari-koca-ihtilafinin-sebepleri.html