39 yaşındayım, ailemle yaşıyorum. Bir yerde çalışıyorum. Aileme danışmadan zor durumda kalan bir arkadaşım için kredi çektim. Ödemeleri kendisi yapıyor, bazen zorluk çekince ben yardım ediyorum. Ailem bir şekilde öğrendi kredi olayını. Babam “Bize sormadan neden böyle bir şey yaptın?” diye biraz kızgın tabii. Bundan dolayı ana babamın rızasını kaybeder miyim? Çok huzursuzum.

Tarih: 12 Ekim 2011

CEVAP:

Bir başkası adına da olsa kredi çekerek faiz günahına ortak olmuşsunuz. Bu yüzden tevbe etmeli, Allah’tan bağışlanma dilemeli ve bir daha başkası için dahi olsa krediye asla bulaşmamalısınız. Böyle yaparsanız Allah Teâlâ günahlarınızı bağışlar, ibadetlerinize de devam ederseniz o günahlarınızı sevaba çevirir.  Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:

“Rahman’ın kulları… Allah ile beraber başka bir tanrıyı yardıma çağırmazlar. Haklı bir sebep yoksa Allah’ın dokunulmaz kıldığı canı öldürmezler, zina etmezler. Kim bunları yaparsa günaha girer.

Kıyamet günü onun azâbı katlanır ve orada itibarsız olarak temelli kalır.

Ancak tevbe eden, inanan ve iyi iş yapan başka. Allah, onların kötülüklerini iyiliğe çevirir. Allah bağışlar, ikram eder.

Kim tevbe edip iyi davranış gösterirse şüphesiz o, tevbesi kabul edilmiş olarak Allah’a döner.”  (Furkân, 25/68–71)

Bu, anne ve babanıza karşı bir davranış olmadığı için ondan dolayı ayrıca bir günaha girmiş değilsiniz.