Birkaç bankaya birden borcum var ve bunları ödeyemiyorum. Bu borçtan kurtulmak için son kez başka bir bankadan kredi alıp diğer bankalardaki borçlarımı kapatsam ve sadece son borcuma odaklansam daha kolay olacak. Bu amaçla gidip kredi almam caiz olur mu?

Tarih: 29 Eylül 2015

CEVAP:

Borçlarınızı ödemek için bir kez daha harama yönelmeyin. Bir yanlış başka bir yanlışla düzeltilemez. Sonra borcunuz daha büyük bir sarmala dönüşebilir.

Acil olarak yapmanız gereken ya bir dosttan karz-ı hasen temelinde faizsiz borç alarak yahut-varsa -herhangi bir varlığınızı satıp nakde çevirerek borcunuzu kapatmak ya da bunların hiçbiri mümkün değilse mevcut borcu yeni faizli kredi almadan, masraflarınızdan bir miktar kısarak bir an önce kapatmaktır.

Aksi durumda bahsettiğiniz yöntem de faiz olur ve caiz olmaz.

Allah Teala, İnşirâh suresinde şöyle buyurmaktadır:

“Gerçekten zorlukla beraber bir kolaylık vardır.

Hakikaten her zorlukla beraber bir kolaylık daha vardır.

Öyleyse boş kalınca kalk, yorul.

Ve yalnızca Rabbine giden yola sarıl.” (İnşirâh, 94/5-8)

Bu ayetlere göre her daim çalışmamız, bir işi bitirdiğimizde başka bir işe yönelmemiz ve sadece Allah’a güvenmemiz gerektiği emredilmiştir. Biz bu emirlere uyarsak Allah da bize kolaylıklar ihsan edeceğini müjdelemektedir. Dolayısıyla kesinlikle harama tevessül etmeyin. Sabredin ve çok çalışın. Bunun yanı sıra bu zor durumu kolaylığa çevirmesi için Allah’a dua edin. Unutmayın ki yardım erken gelmez. Allah sizi dener, sıkıntılara sokar, sarsar… Bakar ki sabrediyor ve harama tevessül etmiyorsunuz işte o zaman yardımını gönderir. Şu ayet bunu açık bir şekilde ifade etmektedir:

Öncekilerin başlarına gelenlerin bir benzeri sizin de başınıza gelmeden Cennet’e girebileceğinizi mi düşünüyorsunuz? Baskılar ve zorluklar onları öyle sarmış, öylesine sarsılmışlardı ki Allah’ın elçisi ve beraberindeki müminler: ‘Allah’ın yardımı ne zaman gelecek!’ diyecek hale gelmişlerdi. Bilin ki Allah’ın yardımı yakındır. (Bakara, 2/214)

Görüldüğü gibi Allah imtihanı tamamlamadan yardımını göndermez. Allah Teâlâ şöyle buyurur:

Bu insanlar, inandık deyince rahat bırakılacaklarını, sıkıntıya sokulmayacaklarını mı sanıyorlar? Onlardan öncekilerini de sıkıntılara sokmuştuk. Allah kimlerin samimi olduğunu elbette bilecektir. Kimlerin yalancı olduklarını da bilecektir.(Ankebût, 29/2-3)