Berat gecesi ile ilgili olarak bir hadis naklediliyor. Hadis şöyle: “Allah, Şaban ayının yarısında dünya semasına iner ve Kelb kabilesinin koyunlarının kılları sayısından daha çok günahları veya günah işleyenleri bağışlar.” Bu hadis sahih midir?

Tarih: 18 Ağustos 2009

CEVAP:

Şa’ban ayının 15. gecesi (Berat) ile alakalı olarak Tirmizî ve İbn Mâce’nin Sünen adlı hadis kitaplarında birkaç hadis yer almaktadır. İmam Tirmizî, yukarıda bahsettiğiniz hadisi, hocası İmam Buhârî’nin zayıf gördüğünü söylemiştir.

Konu ile ilgili olarak İbn Mâce’de geçen hadisler de rivayet zincirlerinde bulunan raviler sebebiyle hadis âlimleri tarafından zayıf görülmüştür.

Konuyla ilgili geniş bilgi almak için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

www.suleymaniyevakfi.org/arastirmalar/berat-gecesi-hakkinda-kutub-u-sittede-yer-alan-hadisler.html