Ben 2,5 haftalık hamile idim düşük yaptım. Ne zaman ilişkiye girilir dinimize göre?

Tarih: 05 Ekim 2009

CEVAP:

El ve ayak gibi organları belirmiş olan bir çocuğun düşmesi ile lohusalık hali meydana gelir ve çoğunlukla kan on veya onbeş gün devam eder. Fakat organları belirmeyen bir düşükten dolayı lohusalık hali olmaz; görülen kan hayız kanı sayılır. Kanın kesilmesinden sonra yıkanır, karı koca hayatına devam edersiniz. Normal süresi içinde kan kesilmezse istihaze yani adet dışı kanama sayılır.”  (Ömer Nasuhi Bilmen, Büyük İslam İlmihali, “Nifas Haline Ait Meseleler”, 118. paragraf)

Adet dışı kanaması olan bir kadın, temizlik günlerine denk gelen günlerde eşi ile ilişkiye girebilir. Fakat kan, enfeksiyon oluşumu için çok iyi besi yeri kabul edildiği için böyle durumlarda hijyene dikkat etmek gerekmektedir. Doktorlar bunun için erkeğin prezervatif takmasını veya tenasül uzvunu iyice temizlemesini önermektedirler.