İki yaşını doldurmuş kız çocuğum hala meme emiyor. Öğrenmek istediğim, bir bebek en fazla kaç yaşına kadar emzirilebilir?

Tarih: 05 Şubat 2013

CEVAP:

Süt emzirmeyle ilgili olarak Allah Teala, Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmuştur:

Anneler çocuklarını iki tam yıl emzirirler. Bu, emzirmeyi tamamlamak isteyen içindir. Onların marufa uygun yiyecek ve giyeceği, çocuğun babasına aittir. Kimseye gücünün üstünde yük yüklenmez. Çocuğu yüzünden ne ana zarara sokulur, ne de baba. Mirasçının sorumluluğu da aynıdır. Anne ve baba, karşılıklı anlaşma ve danışma ile çocuğu sütten kesmek isterlerse bunun ikisine de günahı olmaz. Eğer çocuklarınıza sütanne tutmak isterseniz, verdiğiniz ücreti marufa uygun olarak ödedikten sonra, bunun size bir günahı olmaz. Allah’tan çekinin ve bilin ki, Allah yaptığınız her şeyi görür.” (Bakara, 2/233).

Ayette geçen, “Anneler çocuklarını iki tam yıl emzirirler. Bu, emzirmeyi tamamlamak isteyen içindir” hükmü, emzirme süresini iki yılla sınırlandırmıştır. Buna göre karı-kocanın birlikte karar vermeleri şartıyla bebeğin 2 yaşından önce de sütten kesilmesi mümkündür. Fakat 2 yaşını doldurmuş çocuğun artık memeden kesilmesi gerektiği anlaşılmaktadır.

Benzer soruya cevabımızı aşağıdaki adresten inceleyebilirsiniz:

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/kurana-gore-bebekler-24-ay-mi-30-ay-mi-emzirilir.html