Başparmağa veya işaret parmağına yüzük takmak mekruh mudur?

Tarih: 15 Temmuz 2010

CEVAP:

Yüzüklerin işaret veya başparmağa takılmasını yasaklayan herhangi bir delil mevcut değildir. Fakat sadece taharette kullanılan sol elin parmaklarına takılması hoş karşılanmamıştır. Konu ile ilgili olarak rivayet edilen hadislerin bazısında Peygamberimizin yüzüğü sağ eline, bazında ise sol eline taktığı bildirilmektedir. Bu yüzden Hanefî ve Şafiîlere göre yüzüğü sağ ele takmak daha faziletli iken Malikîlere göre sola ele takmak daha faziletlidir.

Yüzük sol ele takıldığı zaman taharet esnasında yani tuvalette su ile temizlik yapıldığı zaman parmaktan çıkartılır, çünkü sol elle taharet edilir.

İmam Nevevî ulemanın yüzüğü sağa veya sola takmanın cevazında müt­tefik olduklarını fakat hangisinin daha efdal olduğunda ihtilâf ettiklerine işaret ettikten sonra, İmam Malik’in sol ele takmayı müstehap, sağa tak­mayı ise mekruh gördüğünü kendi mezheplerin de (Şafiîlerde) ise sağ elin daha efdal olduğunu söyler. (KAYNAK: Sünen-i Ebu Davud Terceme ve Şerhi, Necati Yeniel, Hüseyin Kayapınar, Şamil Yayıncılık, İstanbul, 2000, c: 14, s: 316-317.)