Alabalık tesislerinde balığı sudan çıkarınca başına bir darbe vurup öyle öldürüyorlar. Balık öldükten sonra bıçakla kesip, pişirip öyle servis yapıyorlar. Darbe ile öldürülen bu tür balıkları yemek caiz midir?

Tarih: 29 Nisan 2010

CEVAP:

Dinimize göre bir hayvanın helal olabilmesi için tezkiye edilmesi yani usulüne göre kesilmiş olması gerekir. Eti yenen vahşi hayvanların veya kuşların tezkiyesi, onların avlanmasıdır. Fakat balık bunun dışındadır.

www.fetva.net/yazili-fetvalar/olu-baliklar-ayetlerde-haram-kilinan-meyte-kapsamina-girer-mi.html

Bununla ilgili olarak Nebîmizin şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir:

“Bize iki hayvanın ölüsünün yenmesi helal kılındı: Balık ve çekirge.” (Ahmed b. Hanbel, 2/97; İbn Mâce, Sayd, 9, Et’ime, 31.)

Balığın tezkiyesiz olarak yenileceği ve ölüsünün helal olduğu bütün mezhepler tarafından ittifakla kabul edilmiştir. Dolayısıyla sorunuzda belirttiğiniz alabalıkların yenmesinde bir sakınca yoktur.