Oruçluyken gusül abdesti almak mümkün. Ancak istenmese de boğaza mutlaka su kaçıyor. Bu durumda ne yapılması gerekir? Oruç bozulmuş olur mu?

Tarih: 30 Temmuz 2013

CEVAP:

Banyo yaparken bilerek su yutulmadığı sürece oruç bozulmaz. Cenâb-ı Hak kimseye gücünün yetmediği şeyler yüklemeyeceğini ve hatayla yapılan şeylerden dolayı sorumlu tutmayacağını bildirmiştir. O, şöyle buyurmuştur:

“Allah, kimseye gücünün yettiğinden fazlasını yüklemez. Kişinin bazı kazancı lehine, bazı kazancı da aleyhinedir. (Siz şöyle dua edin:) “Rabbimiz! Eğer unutur veya hata edersek bizi sorumlu tutma…” (Bakara, 2/286)

Dinin emrettiği konular hususunda Allah Teâlâ insanlara hiçbir zorluk yüklememiştir. O şöyle buyurmaktadır:

“… Allah, sizi sıkıntıya sokmak istemez…” (Mâide, 5/6)

“… Allah bu dinde size bir güçlük yüklememiştir…” (Hacc, 22/78)

YAYIMLANDIĞI YER: Yahya Şenol, Ramazan ve Oruç, 3. Baskı, Süleymaniye Vakfı Yayınları, İstanbul, 2017, s. 97-98.