Mağazadaki satışlarımızın birçoğu kredi kartı ile gerçekleşmektedir. Bankalar POS cihazının bulunduğu işletmelerden komisyon adı altında ücret almaktadırlar. Banka, işletmenin parasını ertesi gün verirse komisyon oranı yükseliyor. Eğer vadeye bırakırsa (30-60-90 gün) komisyon oranı düşüyor. Bu çalışma şekli faiz midir?

Tarih: 20 Ocak 2010

CEVAP:

Bankalar vermiş oldukları kredi kartları sayesinde üye işyerlerine İmprinter ve POS makineleri kurarak işyerinin bu cihazlardan yaralanmasını sağlar. Kredi kartının kullanımı sayesinde fazla vakit ve emek kaybetmeksizin hesaplar düzenli bir şekilde tutulmakta, alacağın gerek müşteriden gerekse bankadan tahsili sırasında işlemler elektronik ortamda gerçekleştiğinden daha hızlı ve güvenli bir şekilde yapılmaktadır. Banka, hem borçluya kefil olmakta hem de iş yerinin takip edip tahsil etmesi gereken alacağı takip ve tahsil etmektedir. Bu hizmetlere karşı bankanın aldığı para, faiz değil,  hizmetin bedelidir, bu da caizdir.  Bu bedeli kart sahibinin ödemesi gerekirken çoğu zaman satıcı ödemektedir.

Benzer bir soru-cevap için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/faizli-bankalarin-pos-cihazlarini-kullanmak-caiz-midir.html