Bakara Suresinin 54. ayetini açıklar mısınız? İsrail oğullarına yönelik "nefislerinizi öldürün" emrini nasıl anlayacağız?

Tarih: 16 Ekim 2009

CEVAP:

Bakara suresinin 54. ayeti mealen şöyledir:

“Bir gün Musa ulusuna şöyle seslenmişti: “Ey ulusum! Siz o buzağıya tutulmakla kendinizi kötü duruma düşürdünüz. Hemen Yaratıcınıza tevbe edin, sonra kendinizi öldürün. Bu, Yaratıcınız katında sizin için daha iyidir.” Sonra Allah tevbenizi kabul etmişti. O, tevbeleri kabul eder, ikramı boldur.”

Ayetteki “Nefislerinizi öldürün” ifadesi “birbirinizi öldürün” anlamındadır. Nitekim buna benzer bir ifade yine aynı surenin 85. ayetinde de geçmektedir.

Bu konu Tevrat’ta şöyle geçer:

“Musa ordugâhın girişinde durdu, «RAB’den yana olanlar yanıma gelsin!» dedi. Bütün Levililer çevresine toplandı.

Musa şöyle dedi: «İsrail’in Tanrısı RAB diyor ki: “Herkes kılıcını kuşansın. Ordugâhta kapı kapı dolaşarak kardeşini, komşusunu, yakınını öldürsün.»

Levililer Musa’nın buyruğunu yerine getirdiler. O gün halktan üç bine yakın adam öldürüldü.

Musa, «Bugün kendinizi RAB’be adamış oldunuz» dedi, «Herkes öz oğluna, öz kardeşine düşman kesildiği için bugün RAB sizi kutsadı.» (Tevrat: Çıkış, 32/26-29)

Bu cevabın videosunu izlemek için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/bakara-suresi-54-ayette-gecen-nefislerinizi-oldurun-ne-manaya-gelir.html