Ben 15 yaşında iken okuduğum İmam Hatip Lisesinin etkisiyle başörtüsü kullanmaya başladım. Ancak yaşım ilerledikçe artık bunu istemediğimi fark ettim. Babamla bu konuda zıt düşünüyoruz. O, açılmama karşı; ancak onun bu tutumu benim kişiliğimi etkiliyor, hayatımı alt üst ediyor. Benim sorum şu: Babamın ikazlarına rağmen başımı açarsam bunun günahı ona da yazılır mı?

Tarih: 27 Ocak 2012

CEVAP:

Babanızın uyarı ve ikazlarına rağmen başınızı açarsanız bunun günahı babanıza olmaz, size olur. Dinimizde suçun şahsiliği prensibi esastır. Kim günah işlerse ceza ona verilir. Bu açıdan baba gerekli uyarıları yapar, örtünme ile ilgili ayet ve hadisleri okur ve okutur. Bundan sonrası size kalmıştır. İster Allah’ın emrine uyarak başınızı örtersiniz,  ister Allah’a karşı gelerek başınızı örtmezsiniz.

www.fetva.net/yazili-fetvalar/esime-ve-cocuklarima-dini-yasamalari-icin-baski-yapabilir-miyim.html

“Yaşım ilerledikçe artık bunu istemediğimi fark ettim” diyorsunuz. Müslüman bir şeyi canı istediği için değil, Allah istediği için yapar. Kulluk budur. Bir insanı kâfir olmaya götüren şey de Ahireti inkâr etmesi değil, dünyayı Ahirete tercih etmesidir.  Allah Teala şöyle buyurur:

“… Kâfirlerin çetin bir azaptan çekecekleri var. Onlar, yaşadıkları anı (dünyayı) ilerisinden (Ahiretten) çok seven, Allah’ın yolunu çarpıtmaya çalışarak ondan uzaklaşan kimselerdir. Onlar derin bir sapkınlık içindedirler.” (İbrahim, 14/1-2)

Başörtüsü ve dini açıdan hükmü konusunda ayrıntı için lütfen aşağıdaki adresi tıklayınız:

www.suleymaniyevakfi.org/arastirmalar/basortusu-ve-ortunme.html