Avrupa ülkelerinin vatandaşlığına girmek küfür müdür?
Süleymaniye Vakfı > Avrupa Vatandaşlığı > Yazılı Fetvalar Tarih: 06 Ağustos 2009  
Soru: Avrupa'da bulunduğumuz ülkenin vatandaşlığına girebilmemiz için bizlerden o ülkenin kanunlarına ve kraliçesine ya da devletine sadakat göstereceğimize dair hem sözlü hem de yazılı olarak yemin etmemiz isteniyor. İmzalamazsak o ülkenin vatandaşlığına geçemiyoruz. Ancak bize kendi ülkemizin pasaportuyla o memlekette kalabilmek için oturma izni veriyorlar. Burada konuyla ilgili "yemin edenin kafir olacağı gibi..." çok değişik iddialar var. Bu konuya delilleriyle birlikte açıklık getirir misiniz?
Cevap: 

Allah-u Teâla şöyle buyuruyor:

“Müminler müminleri bırakıp da kâfirleri veli edinmesinler. Bunu kim yaparsa Allah’tan bir şey beklemesin, onlardan korunmak için yaparsanız o başka. Allah, sizi kendisinden sakınmanız için uyarır, dönüşünüz Allah’adır.” (Ali İmran 3/28)

Siz, müminlerin velayetini bırakarak kâfirlerin velayetine geçmiyorsunuz, ayrıca bu tavrınız sizin için bir koruma sağlamaktadır.

Allah Teala kâfirlerin veliliğini kabul etme konusuna şöyle açıklama getirmektedir.

“Allah, din hususunda sizinle savaşmayan ve sizi yurdunuzdan çıkarmayan kimselere iyilik etmenizi ve değer vermenizi yasaklamaz. Allah değer bilenleri sever.

Allah sadece, din hususunda sizinle savaşmış, sizi yurdunuzdan çıkarmış ve çıkarılmanıza destek vermiş kimselere yakınlık göstermenizi yasaklar. Onlara yakınlık gösterenler zalimlik etmiş olurlar.” (Mümtehine 60/8-9)

O ülkeler sizin dininize karışmazlar. Oralarda hâkim olan hukuk sistemi herkesin inancını yaşamasına müsaade eder. Ayetlerdeki diğer yasakları da bunlar yapmamışlardır. Dolayısıyla yukarıda belirttiğiniz iddiaların tamamı yersizdir.

Eğer bulunduğunuz ülkeler dininizi hafife alıyor ve alay konusu yapıyorlarsa, onların vatandaşlığına giremezsiniz. Allah Teala şöyle buyuruyor:

“Müminler! Sizden önce kendilerine kitap verilenlerden dininizi hafife alan ve oyun konusu yapan kimseleri ve diğer kâfirleri kendinize veliler yapmayın. İnanıyorsanız Allah’tan korkun.” (Maide 5/57)

Facebook'ta PaylaşTwitter'da Paylaş
Kategorideki Diğer Fetvalar:
Sıra     Fetvaya ait soru Tarih    Okunma    
1 Gayrimüslim bir ülkede trafik polisine rüşvet vermenin hükmü nedir? Diyelim ki bir eksiklikten veya bir problemden dolayı trafik memuru beni çevirdi. Benim bu sorunu küçük bir meblağ rüşvet vererek kurtarma durumum söz konusu iken memurun keseceği daha yüksek bir cezayı ödememin ve üstelik bu cezanın tağutun bekçilerine sermaye olarak verilmesi gibi durumlar söz konusu olunca bu gibi rüşvet meselelerinin hükmü nasıl olacaktır? 2009.08.06 2760
2 Avrupa'da bulunduğumuz ülkenin vatandaşlığına girebilmemiz için bizlerden o ülkenin kanunlarına ve kraliçesine ya da devletine sadakat göstereceğimize dair hem sözlü hem de yazılı olarak yemin etmemiz isteniyor. İmzalamazsak o ülkenin vatandaşlığına geçemiyoruz. Ancak bize kendi ülkemizin pasaportuyla o memlekette kalabilmek için oturma izni veriyorlar. Burada konuyla ilgili "yemin edenin kafir olacağı gibi..." çok değişik iddialar var. Bu konuya delilleriyle birlikte açıklık getirir misiniz? 2009.08.06 5081
3 Ben Avrupa'dan yazıyorum. Benim sorum birçok Müslümanın sorup da tam kesin cevap alamadığı sorulardan biri. Sorum şöyle: Hocam Müslümanların dışarıda yaşarken bir gayrimüslimle arasında geçen problemi nasıl çözülecek? Çünkü Nisâ Suresi 60. ayete göre "kim tağutun mahkemesine giderse kâfir olur" deniliyor. Nasıl hareket etmeliyiz? 2009.10.20 3571
4 Ben Almanya’da imbiss/büfe işletiyorum. İslam ülkesi olmayan bir ülkede içki satmanın hükmü nedir? 2012.10.10 12888