Ben askerim. Nöbete gittiğimizde bazen sabah namazına rastlıyor, vakit çıkıyor. Ben de namazı botları çıkarmadan kılıyorum, oluyor mu?

Tarih: 20 Ağustos 2009

CEVAP:

Namaz kılarken de abdest alırken de botları çıkarmanız gerekmez. Abdest alırken onların üzerini mesh edersiniz. Botlara bulaşmış necaset varsa toprağa sürterek temizlersiniz. Ayakkabılarla namaz kılınabileceğini bir önceki cevabımızda anlatmıştık.

Bir de eğer nöbette, eğitimde veya tatbikatta iken namaz vaktinin geçme tehlikesi varsa namazları birleştirerek kılabilirsiniz. Özellikle kış aylarında öğle ile ikindi ve akşam ile de yatsı namazları bu gibi sebeplerden ötürü birleştirilebilir. Mesela ikindi vaktinde nöbetiniz varsa öğle ile ikindiyi öğle vaktinde kılar, nöbete öyle çıkarsınız veya akşam namazı vaktinde nöbette olacaksanız niyet eder, akşamı yatsı ile nöbetten sonra birlikte kılarsınız. Sabah namazı gibi birleştirilemeyecek bir namaz vaktinde nöbette olursanız bu takdirde silahınızı yere bırakmadan olduğunuz yerde veya yürüyerek ima (işaret) ile namaz kılabilirsiniz. Nöbet yerinizi terk etmenize ve görevinizi aksatmanıza gerek yoktur. Allah Teâlâ şöyle buyurur:

“Eğer korku duyacak bir haldeyseniz namazı yürüyerek yahut binek üstünde kılın. Güvene kavuşunca da bilmediğiniz şeyleri size öğreten Allah’ın öğrettiği gibi Allah’ı anın.” (Bakara, 2/239)

Bu din, kolaylık dinidir. Mümkün mertebe bu kolaylıklardan yararlanmak gerekir. Askerlik, polislik vs. gibi zor görevler icra edenler, ibadetlerini bu tür kolaylıklarından yararlanarak eda edebilirler.

Cevabın yayımlandığı yer için bkz: Yahya Şenol-Enes Alimoğlu, İnsanlık Tarihi Boyunca O Namaz, Süleymaniye Vakfı Yayınları, İstanbul, 2016, s.156-157.