Ben 19 yaşında namaz kılan bir gencim. Geçenlerde tırnak batması şikâyetiyle parmağımdan operasyon geçirdim ve henüz parmağımda dikişler yüzünden ağrım ve açık yara var. Namazlarımı bir süreliğine ertelemem mümkün müdür?

Tarih: 03 Ağustos 2010

CEVAP:

Hayır mümkün değildir! Namaz, vakitlere bağlı bir ibadettir. Vakti çıktığı andan itibaren bir namazı kılmak mümkün değildir. Bu yüzden namazı ertelemek diye bir kavrama dinimizde yer yoktur. Hiçbir şart, namazın kazaya kalmasını gerektirmez. Nisa suresinin 101-103. ayetlerini bir Kur’an mealinden okursanız göreceksiniz ki Allah Teâlâ savaş esnasında bile (1 rekât dahi olsa) namazın kılınmasını emretmiş, asla kazaya bırakılmasına razı olmamıştır.

Fakat bizim dinimiz kolaylık dinidir. Siz bu durumda abdest alırken ayağınızın sarılı olan kısmını mesh edin. Ayakta namaz kılamıyorsanız nasıl gücünüz yetiyorsa namazı o şekilde kılarsınız. Ama mutlaka kılmalısınız.

www.fetva.net/yazili-fetvalar/cekyatta-namaz-kilan-hastalar-yastik-uzerine-secde-edebilirler-mi.html