Camilerde cemaatle kılınan namazlarda “cemaatin ya imamı ya da imamı göreni görmesi gerekir” deniyor. Günümüzde birçok camide bu şarta uymak mümkün değil. Camilerin alt katlarında cemaat ne imamı ne de imamı göreni görüyor. Bunu telafi etmek için mihrabın veya müezzinliğin yanından bir delik açılarak bu sıkıntının giderilmesine çalışılıyor. İmamın veya müezzinin alt kattaki cemaati görerek bu problemin çözüm yoluna gidiliyor. Bu konuda fetva nedir?

Tarih: 12 Ocak 2011

CEVAP:

Cemaatin, imama uyabilmesi için onu görmesi veya sesini duyması gerekir. İmamı göreni görmesi veya ara tekbirlerle cemaati uyaran birini duyması da yeterlidir.

Camilerin üst katından alt katına bir delik açılması, herhangi bir elektrik kesilmesi halinde alt katta bulunan cemaatin namazdan kopmamasını sağlar. Yoksa bu konuda herhangi bir ayet ya da hadis bulunmamaktadır.