Allahın bizden istediği ve sevdiği davranışları yapmak, istemediği ve sevmediği davranışları yapmamaya ne denir?

Tarih: 24 Ağustos 2009

CEVAP:

Allah’ın bizlerden yapmamızı istediği davranışlar iki kısma ayrılır:

Birinci kısım: Eğer Allah kesin bağlayıcı bir üslupla bizlerden bir şey isterse buna VACİP denir. Dini literatürde vacip – Hanefiler hariç- fakihlerin çoğuna göre kesin bir delille ve kesin bir surette yapılması istenen dini yükümlülüğü ifade eder. Hanefiler ise bunu FARZ ve VACİP seklinde iki kademede ele alırlar.

İkinci kısım: MENDUPLAR. Teşvik edilen, yapılması kesin olmayan bir tarzda istenen, yani farz veya vacip olmayan davranışlardır. Bunlar da sünnet ve müstehablardır.

Allah’ın bizlerden yapmamamızı istediği davranışlar da başlıca iki kısma ayrılır:

Birinci kısım: HARAMLAR. Allah’ın kesin  ve bağlayıcı bir dille yapmamamızı emrettiği davranışlardır.

İkinci Kısım: MEKRUHLAR. Allah’ın kesin  ve bağlayıcı olmayan bir dille yapmamamızı emrettiği davranışlardır.