Alak sûresinin ilk ayetinde “Yaratan Rabbinin adıyla oku” deniyor. Gazete, her çeşit kitap, dergi gibi şeyler de bu okumaya dâhil midir? Yani okunması istenen şey nedir?

Tarih: 19 Ağustos 2010

CEVAP:

Ayette okunacak şeyin ne olduğu açıkça belli değildir. Ancak Kur’an bütünlüğünden anladığımız, Allah’ın yarattığı kitap olan kâinat yani yaratılış düzeni ve o düzeni anlatan her şey ile Allah’ın indirdiği kitap yani Kur’an’ın okunması gerektiğidir.