Ben akvaryum balığı beslemeyi ve üretimiyle ilgilenmeyi çok seviyorum. Bunun ticaretini yapmak caiz midir, değil midir?

Tarih: 17 Ağustos 2009

CEVAP:

İslam fıkhında meşhur olan bir kurala göre “eşyâda aslolan ibâhadır.” Yani bir şeyin haram olduğuna dair kesin bir delil (ayet veya hadis) bulunmadıkça onun helal olduğuna hükmedilir. Akvaryum balığı beslemek, üretmek ve ticaretini yapmak konusunda yasaklayıcı herhangi bir delil bulunmadığı için bunları yapmakta bir sakınca yoktur.