Akraba evliliklerinden doğan çocukların sakat olma ihtimali yüksek olmaktadır. Acaba bu yöntemle Allah insanlara bu evlilikleri, Kur’an’da serbest olmasına rağmen, dolaylı olarak yasaklamış mı oluyor?

Tarih: 22 Şubat 2010

CEVAP:

Kur’an-ı Kerim’de bunlar yasak değildir. Akraba evliliğinden doğma oldukları halde bir sakatlığı olmayan binlerce insan vardır. Sakat doğum olan evliliklerde süt akrabalığının olup olmadığına bakılmamaktadır. Bu yönde bir araştırma Kur’an verilerine göre yapılmazsa çıkacak sonuç tabii ki tatminkâr olmaz.

Evlenilmesi haram olan ve olmayan akrabanın hangisi/hangileri olduğuna dair lütfen aşağıdaki linkte yer alan cevabımızı okuyunuz:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/akraba-evlilikleri-hangi-batna-kadar-haramdir.html