Ben 20 yaşında bir gencim. Bir akrabamın kızı ile birbirimizi seviyoruz fakat benim ailem istemiyor. Sürekli bahane buluyorlar. Maddi imkansızlıklardan dolayı düğün yapamayacaklarından korkuyorlar. Bu durumda benim ne yapmam gerekiyor?

Tarih: 28 Temmuz 2010

CEVAP:

Kur’an-ı Kerim’de Allah Teâlâ şöyle buyurmaktadır:

“Kaynaşmanız için size kendi cinsinizden eşler yaratıp da aranızda sevgi ve merhamet peyda etmesi de O’nun varlığının delillerindendir. Doğrusu bunda, iyi düşünen bir kavim için ibretler vardır.” (Rûm, 30/21).

İçinizden evli olmayanlar ile erkek ve kadın esirlerinizden uygun olanları evlendirin. Yoksul iseler Allah, kendi ikramıyla onların ihtiyaçlarını giderir. İmkânları geniş olan ve her şeyi bilen  Allah’tır.” (Nûr 24/32).

Ayette de görüldüğü gibi gençleri evlendirme emri, onların velilerine verilmiştir. Sizi evlendirecek olan da ailenizdir. Dolayısıyla onların içinde bulundukları durumu tamamen göz ardı edemezsiniz. Fakat oturun, durumunuzu onlara tüm ayrıntıları ile birlikte izah ediniz. Maddi imkânsızlıkların evlilik engeli olmadığını, olmaması gerektiğini yukarıdaki ayette “Eğer fakir olurlarsa Allah onları fazl ve keremiyle zengin kılar.Cümlesi ile belirten Allah Teâlâ’nın bu sözünü onlara aktarın. Ve en kısa zamanda kızı ailesinden isteyerek düğün hazırlıklarına başlayın. Düğününüz oluncaya kadar da sabredin, günaha düşmeyin.

Peygamberimiz de şöyle buyurmuştur:

“Gençler! Kimin maddi imkânı varsa hemen evlensin. Kim de maddi imkân bulamazsa (nafile) oruç tutsun. Çünkü oruç, onun için şehveti kırıcıdır.” (Buhari, Nikâh, 3; Müslim, Nikâh, 1)

Siz Allah ve resulünün emirlerini yerine getirirseniz Allah da sizin işlerinizi kolaylaştıracaktır.